Siz istediniz biz uzattık! İndirimli bilet fiyatları için son tarih: 29 Mart!

Gün
Saat
Dakika
Saniye

Vodafone Nesnelerin İnternetine Yönelik Araştırmanın Sonuçlarını Açıkladı

Vodafone Grubu, “IoT Barometresi” adıyla yaptığı nesnelerin internetine yönelik araştırmanın son sonuçlarını açıkladı. Peki nesnelerin interneti IoT nedir?

Sahip olduğu 80,9 milyon bağlantı ile Nesnelerin İnterneti Teknolojisi’nde (IoT) dünya lideri olan Vodafone Grubu, “IoT Barometresi” adıyla yaptığı araştırmanın son sonuçlarını açıkladı. Barometre, küresel çapta işletmelerin üçte birinden fazlasının IoT uygulamalarını kullandığını ortaya koyarken, IoT kullanan işletmelerin yüzde 74’ü, bu teknolojiyi kullanmayanların beş yıl içinde rakiplerinin gerisine düşeceğini öngörüyor.

Dünya çapında sahip olduğu 80,9 milyon bağlantı ile Nesnelerin İnterneti Teknolojisi’nde (IoT) dünya lideri olan Vodafone Grubu, ‘IoT Barometresi’ araştırmasının son sonuçlarını paylaştı. Dünya çapında 1.758 işletmenin katıldığı IoT Barometresi, bugün işletmelerin yüzde 34 ile üçte birinden fazlasının IoT’yi kullandığını, teknolojiyi kullananların yüzde 70’inin pilot aşamasının ötesine geçtiğini, yüzde 95’inin ise ana akım haline geldikçe, bu alana yatırım yapmanın avantajlarını gördüğünü ortaya koyuyor. Bu arada halihazırda IoT kullanan işletmelerin yüzde 74’ü, bu teknolojiyi kullanmayanların, beş yıl içinde rakiplerinin gerisine düşeceğini söylüyor.

Araştırmalar IoT’nin büyüklükleri ve sektörleri ne olursa olsun işletmeleri etkilediğini gösterirken çalışmaya göre, IoT kullanan işletmelerin yüzde 60’ı, bu teknolojinin sektörü kökten değiştirdiğini ya da beş yıl içinde değiştirebileceğini belirtiyor. IoT kullanmaya başlayanların yüzde 84’ü bu teknolojiye olan güveninin arttığını bildirirken, %83’ü ise sunduğu avantajların tamamından faydalanmak amacıyla, IoT uygulamalarının ölçeğini artırıyor.

Şirketlerin yüzde 53’ü IoT’yi en ileri düzeyde kullanıyor

Rapor, aynı zamanda IoT kullanımına yönelik strateji, entegrasyon ve uygulamalarını değerlendirerek işletmeleri derecelendiriyor. Buna göre global olarak, IoT kullanan şirketlerin yüzde 53’ü beş kategori arasından en üstteki iki kategoride yer alıyor. Bölgesel olarak en gelişmiş seviyede bulunan Kuzey ve Güney Amerika’da şirketlerin yüzde 67’si en üstteki iki kategoride yer alırken, Asya Pasifik’te bu oran yüzde 51, Avrupa’da ise yüzde 46 olarak tespit edildi. Bu sonuç, Kuzey ve Güney Amerika’daki işletmelerin diğer pazarlardakilerden daha hızlı ilerlediğini, münferit projelerden koordinasyona dayalı stratejik programlara geçtiğini ortaya koyuyor.

En üst düzeydekilerin yüzde 87’si IoT’den ciddi getiri veya fayda sağlıyor
Çalışmada en gelişmiş düzeydeki şirketlerin yüzde 87’si IoT’den ciddi getiri veya fayda sağladığını belirtirken, “başlangıç” seviyesindekilerde bu oran sadece yüzde 17’de kalıyor. Teknolojiyi kullananların yüzde 76’sı IoT’nin vazgeçilmez önemde olduğunu belirtiyor. Hatta bazıları “IoT olmadan iş yapmayı hayal dahi edemiyor”, teknolojiyi kullananların yüzde 8’i “tüm işlerinin IoT’ye dayandığını” söylüyor. Barometreye göre, geleceğe bakıldığında geliştirilen yeni teknolojiler, IoT’nin performansına güç vermeye devam edecek. Teknolojiyi kullananların yüzde 52 ile yarısından fazlası, 5G’yi kullanmayı planlıyor, ki bu da daha yüksek veri hacimlerinin desteklenmesini, güvenilirliği artırmayı ve sıfıra yakın gecikme sunmayı vaat ediyor.

Vodafone IoT teknolojileri, halen Aston Martin, Audi, BMW, Mercedes Benz, Ford, Jaguar Land Rover, Lamborghini, Porsche, VW ve Yamaha scooter’larında kullanılıyor. Vodafone’un IoT şebeke ve servisleri aynı zamanda Centrica, EDF ve nPower gibi enerji şirketleri için akıllı sayaç yeteneklerini de destekliyor ve Amazon Kindle gibi tüketici elektroniği ürünleri ile Bosch, Panasonic ve Philips Aydınlatma tarafından imal edilen cihazlara bağlanabilirlik imkânı sunuyor.

Stefano Gastaut: “Şirketlerin IoT ile en güçlü faydayı sağlamak için kendini teknolojiye adayabilmesi gerekiyor”

Barometre sonuçlarını değerlendiren Vodafone Business IoT CEO’su Stefano Gastaut, şunları söyledi: “Gitgide dijitalleşen bir dünyada IoT, şirketlerin başarısında merkezi bir rol oynuyor, ki zaten IoT kullanıcılarının %72’si de IoT’siz dijital dönüşümün mümkün olmadığını söylüyor. IoT platformları her ölçekte şirket için teknoloji kullanımını  kolaylaştırıyor ve Darbantta Nesnelerin İnterneti (NB-IoT) ve 5G ile IoT hizmetleri ve potansiyeli daha da artacak. Bu ortamda, şirketlerin IoT kullanımlarını geliştirip geliştirmeyeceklerini değil, nasıl geliştireceklerini değerlendirmeleri ve mümkün olan en yüksek faydayı elde etmek için teknolojiyi tamamen sahiplenmeleri gerekiyor.”

Meltem Bakiler Şahin: “İşletmeleri dijitalleşmenin sunduğu fırsatlarla buluşturmaya devam edeceğiz”
Barometre sonuçlarının, IoT alanındaki küresel trend ve anlayışı ortaya koyması açısından oldukça önemli olduğunu dile getiren Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Meltem Bakiler Şahin, şöyle konuştu:

“Günümüzde artık global işletmeler IoT’nin, rekabet edebilirlik için olmazsa olmaz olduğu görüşünde. 5G’ye geçişle birlikte, hayatımızdaki küçük-büyük neredeyse tüm cihazlar çevrimiçi hale gelecek ve IoT daha da ön plana çıkacak. 2025 yılı itibariyle yaratacağı 6,2 trilyon dolarlık ekonomik büyüklükle IoT ayrıca, işletmeler için büyük fırsatlar da sunuyor. Biz de bu fırsatları, IoT’de dünya lideri olan Grubumuzun yetkinliğinden aldığımız güçle, Türkiye’deki işletmeler için yakalanır kılmak için çalışıyoruz. Bu alanda öncü yatırımlar yapıyor, dijital iş ortakları olarak uçtan uca çözümlerimizle işletmelerin yanında yer alıyoruz. Kurumlar için Türkiye’de ilk kez, her sektörde bağlantılı servisleri herhangi bir altyapı yatırımına ihtiyaç duymadan hızla geliştirmeyi mümkün kılan Nesnelerin İnterneti Platformu’nu kurduk. Özellikle sanayide, mobil kapsama teknolojisiyle kapsanamayacak alanlardaki ihtiyaçları karşılamak için ise Darbantta Nesnelerin İnterneti Teknolojisi’ni (NB-IoT) kullanıma sunduk. Akıllı teknoloji merkezimiz İTÜ Vodafone Future Lab’de ise, güvenlikten atık yönetimine kadar pek çok alanda 40’a yakın IoT çözümümüzü sergiliyor, geleceğin teknolojilerinin bizzat deneyimlenmesini sağlıyor, işletmelerin ihtiyaçlarına onlarla birlikte çözüm geliştiriyoruz. Türkiye’de işletmeleri, dijitalleşmenin sunduğu fırsatlarla buluşturmaya önümüzdeki süreçte de devam edeceğiz.”

Nesnelerin İnterneti (iot) nedir?

Peki, İngilizcedeki adı internet of things olan ve kısaca iot olarak adlandırılan ve Türkçemize nesnelerin interneti olarak çevirlen kavram ne anlama gelmektedir?

Yakın gelecekte akıllı telefonlar dışında artık bir çok teknolojik nesnenin de akıllı olacağı öngörülmektedir.

Buna çok basit bir örnek vermek gerekirse; örneğin, akıllı otomobiliniz yakın gelecekte evinize yaklaştığı zaman, akıllı evinize eve yaklaştığınızı haber verecek, akıllı eviniz ise salondaki ve yatak odanızdaki klimaları devreye sokarak siz henüz gelmeden evi ısıtacak ve sizin sıcak bir eve adım atmanızı sağlayabilecek.

 

kaynak: https://www.gozlemgazetesi.com/HaberDetay/266/1110849/vodafone-nesnelerin-interneti-raporunu-acikladi-peki-nesnelerin-interneti-iot-nedir.html

Post A Comment