Siz istediniz biz uzattık! İndirimli bilet fiyatları için son tarih: 29 Mart!

Gün
Saat
Dakika
Saniye

Nesnelerin interneti 5G’yi bekliyor – Mobil Dünya Kongresi

İspanya’nın Barselona kentinde düzenlenen Mobil Dünya Kongresi’nde 5G teknolojisiyle ilgili son gelişmeler görücüye çıktı. Geleceğin bağlantı teknolojisinin 2020’de kullanıma sokulması hedefleniyor. Qualcomm Europe Başkanı Enrico Salvatori, beşinci nesil ağın nesnelerin İnterneti için hayati önemine vurgu yaptı:

“Nesnelerin İnternet, insanları birbirine bağladığımız senaryodan her şeyi birbirine bağladığımız bir senaryoya götürüyor bizi. Bunun için kilometrekarede 1 milyon erişim sağlayacak ağa ihtiyacımız var. 5G’nin arkasındaki algoritma tam olarak buna yarıyor.”

5G ile ilgili gelişmeler sadece internet sağlayıcıları ya da telefon operatörlerini ilgilendirmiyor elbette. Yeni teknolojinin otomobilleri kullanıcılarıyla daha fazla iletişim haline sokacağı öngörülüyor.

BMW Dijital Hizmetler yetkilisi Dieter May, araç bilgisayarlarının 5G ile uyumlu hale geleceğini belirtiyor:

“Otomobiller müşterilerimizin dijital hayatlarına daha çok entegre olacak, tıpkı akıllı telefonunuz, akıllı saatiniz ya da kullandığınız Amazon Alexa gibi. Otomobil de bu dijital dokunma noktalarından biri olacak. Araçların mobil bilgisayar sistemleri çok güçlü olduğu için bunu farklı bir şekilde etkileşime sokacağız.”

Kullanıcılara saniyede 10 gigabit internet sağlayacak olan 5G, Avrupa Birliği’nin stratejik hedefleri arasında yer alıyor.

Cristina Giner, Euronews:

“5G teknolojisinin yaygınlaşması AB için stratejik bir hedef. Yıllık ticari faaliyetlere 130 milyon Euro katkı sağlayacağı tahmin ediliyor. Bu da 2025’e kadar 2.5 milyon istihdam anlamına geliyor. Bunun yanı sıra Brüksel, Avrupa 5G Gözlemevi projesini başlatacak.”

 

Kaynak: https://tr.euronews.com/2018/03/01/nesnelerin-interneti-5g-yi-bekliyor

Post A Comment