Hakkımızda

Mobiliz, Türkiye’nin önde gelen araç takip ve telematik filo yönetimi hizmet sağlayıcısıdır. Enerji, inşaat, lojistik, taşımacılık, sigorta, hızlı tüketim ürünleri ve daha birçok sektöre, gelişmiş telematik çözümleri sağlama konusunda 18 yıldan fazla önemli bir deneyime sahiptir. Güçlü iş birlikleri ve çözüm ortakları ile birlikte müşterilerine çeşitli dikey çözümler, veri analizi ve IoT uygulamaları sunmaktadır.

Mobiliz 2021 yılında, Güneydoğu Avrupa’nın en büyük filo yönetimi hizmet sağlayıcısı olan Fleet Services Şirketler Grubu’nun bir parçası olmuştur. Teknoloji alanındaki bilgi birikimi ve hizmet deneyiminden yararlanarak dijitalleşme sürecinde bölgesel lider olmayı hedefleyen Fleet Services Şirketler Grubu, Ar-Ge ve inovasyon yeteneklerini sürekli geliştirmekte ve Avrupa, Asya ve Afrika pazarlarında genişlemek üzere çalışmalarını yürütmektedir.

About Us

Mobiliz is a leading vehicle tracking and telematics fleet management service provider in Turkey. The company has a significant experience of more than 18 years in delivering complex telematics solutions across various industry segments, including energy, construction, logistics, insurance,  FMCG, etc.. Together with its vast network of partner companies it offers a variety of vertical solutions, data analytics and IoT applications.

In 2021, Mobiliz became part of Fleet Services group, which is now the biggest fleet managements service provider in the south eastern Europe. The group is committed to its international geographic expansion, leveraging its technological and service knowhow. Fleet Services has laid down plans to foster further expansion to adjacent countries, Europe, Asia and Africa with Mobiliz operations being a core part of the expansion process. The group is constantly enhancing its R&D and innovation capabilities aiming to become a regional leader in the digitalization process.