Siz istediniz biz uzattık! İndirimli bilet fiyatları için son tarih: 29 Mart!

Gün
Saat
Dakika
Saniye

Doğru yerde: İnsanlı forkliftler ve palet elleçleme için RFID çözümü

Bu paletin tam olarak nereye gitmesi gerekiyor? Günlük çalışmaları sırasında tüm forklift sürücüleri tarafından sıklıkla sorulan bir soru. Fransa’daki Coppernic ve SICK’in RFID çözümü artık forklift sürücüsü için her zaman doğru cevabı sağlıyor. Bu, cam ambalajda küresel pazar lideri için palet işlemeyi büyük ölçüde basitleştiriyor: daha fazla üretkenlik, daha yüksek kalite ve forklift sürücüsü için daha kolay çalışma sunar.

Fransız Coppernic şirketi, malların ve insanların denetimi, takibi ve güvenliği için profesyonel, mobil çözümlerin üreticisi ve entegratörüdür. Coppernic, toplu taşıma, güvenli tanımlama, erişim koruması gibi çeşitli büyük iş alanlarına hizmet vermekte ve ayrıca büyük endüstriyel izleme ile ilgili projeler için önemli katma değer sağlamaktadır. Müşterilerinin gereksinimleri büyük farklılıklar gösterdiğinden, tüm çözümler bireysel olarak ihtiyaçlarına göre uyarlanmaktadır. 

Şirketin müşterilerinden biri, cam üretiminde küresel bir pazar lideri olup, üretim tesisindeki paletlerin taşınması ve izlenmesini yeniden düzenlemeye yönelik önemli bir projenin parçası olarak 2010 yılından bu yana Coppernic’e güvenmektedir. Önceki çözüm, güvenilmez olan ve birçok soruna neden olan kalem ve kağıt ile manuel bir süreçti. Coppernic daha sonra, doğru paletin her zaman doğru müşteriye teslim edilmesini sağlayan UHF RFID teknolojisine dayalı eksiksiz bir izlenebilirlik çözümü uyguladı. 

Büyük bir avantaj: geleneksel RFID ürün takip portallarının aksine, tüm ekipman forklifte monte edilir.

Neden RFID? 

Bu teknolojinin avantajları güvenilirliği, kararlılığı ve aşırı ortam koşullarına karşı direncidir. Kategoriye bağlı olarak, RFID teknolojisi çoklu okuma, yazma ve ayrıca bilgi kaydetmeyi destekler. 

Mobil çözüm ve gerçek zamanlı veri işleme 

Bu çözümün en büyük avantajı mobilitesinde yatmaktadır, çünkü geleneksel RFID ürün takip portallarının aksine tüm ekipman forklift üzerine monte edilmiştir. Veri işleme, operatör direksiyona geçer geçmez gerçek zamanlı olarak gerçekleşir. Esneklik, çeviklik, gerçek zamanlı iletişim ve süreçlerin net bir şekilde optimizasyonu. “RFID’nin uygulanmasının gerçekten basit olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak en önemli şey, pragmatik bir çözüm sunmak için müşterinin kendi iş kolundaki süreçlerini analiz etmektir” diyor Coppernic’te Entegrasyon Mühendisi ve Proje Müdürü olan Fabien Barry. 

RFID çözümü tam olarak nasıl çalışır? 

Her palet, anahtar bilgileri içeren bir RFID etiketi taşır: içerik, referans, alıcı vb. Yük kapasitesine bağlı olarak forklift, bir RFID okuyucuya bağlı dört adede kadar antenin yanı sıra gerekli bilgileri forklift sürücüsüne ileten bir tablet ile donatılmıştır. Bir palet yüklenirken, forklifte takılı RFID çözümü yardımıyla etiket okunur. Şirketin bilgi sistemine doğrudan bağlantı sayesinde, operatöre bu paletle ne yapılması gerektiğine dair ayrıntılar anında sağlanır. Daha sonra paleti başka bir depolama yerine veya sipariş hazırlama alanına götürebilir. Envanter yönetimi gerçek zamanlı olarak gerçekleştirilir. Avantajları çok ve çeşitlidir: daha fazla üretkenlik, genel olarak daha yüksek kalite ve forklift sürücüsünün işini kolaylaştırır.

Yeni bir partner ihtiyacı

2017 yılında Coppernic RFID ekipmanı için yeni bir tedarikçi bulmak zorunda kaldı. Eski tedarikçi, Coppernic’in forkliftleri için kullandığı RFID sisteminin üretimini durdurmuştu. Bu durum şirkete zorluklar çıkardı çünkü kurulu çözümün aynı sağlamlık ve güvenilirlik seviyesini koruması çok önemliydi. Sağlamlık ve Coppernic tarafından halihazırda uygulanan sistemlerle uyumluluk, yeni bir ortak seçerken önemli kriterlerdi. Fransa’daki SICK’ten Emmanuel Renaud, Coppernic’ten Fabien Barry’ye SICK’ten bir RFID çözümü düşünmesini önerdi. Bunun üzerine bir RFU63x okuma/yazma cihazı test edildi ve altı ay süren bir kıyaslama analizine tabi tutuldu. SICK, sensör teknolojisiyle Coppernic ve diğer bölümlerdeki son müşteriler tarafından zaten iyi biliniyordu ve mükemmel bir üne sahipti. Bu kritik uygulama için güven tesis etmenin gerekli olduğu o dönemde bu önemliydi. fabien Barry, “SICK’in iyi itibarı olmasaydı, son müşteri bu çözümü düşünmezdi” diye açıklıyor.

RFU 630-041xx, uygulamaya uygun olarak forklift üzerine monte edilen harici antenler için 4 bağlantıya sahiptir.

RFU63x – görev için doğru RFID okuma/yazma cihazı 

RFU63x testi büyük bir başarıydı. Cihaz daha sonra sahada kullanım için onaylandı. Cihaz, uygulamaya göre forkliftin bomuna monte edilen harici antenler için 4 bağlantıya sahiptir. şu anda 20 forklift çalışmaktadır ve 20 tane daha sipariş edilmiştir. Son müşteri tamamen memnun. Coppernic için fark yaratan şey SICK ile yapılan işbirliğiydi: malzeme bulunabilirliği, kolay kalifikasyon, sorunsuz devreye alma. Son müşteri, son derece rekabetçi bir çözüm arayışında Coppernic’ten çok şey talep etmişti – ve SICK her zaman müşteri ihtiyaçlarına açık bir kulağa sahipti, bu nedenle sonunda herkese mükemmel şekilde uyan bir çözüm uygulandı. 

Yer tasarrufu sağlar: RFU63x bir forklift kamyonuna monte edilmiştir.