Siz istediniz biz uzattık! İndirimli bilet fiyatları için son tarih: 29 Mart!

Gün
Saat
Dakika
Saniye

Dijital Dönüşüm ve İnovasyon Projesi

Firmamız Kale Havacılık A.Ş. olarak Sabancı Üniversitesi ile ortak çalışmamız olan “Dijital Dönüşüm ve İnovasyon Akademisi” kapsamında yapmış olduğumuz çalışma ile fabrikamızdaki kimyasal kaplama hattının otomasyonunu sağlamış bulunuyoruz. 

Kimyasal kaplama işlemleri için aşağıdaki görselde de görülen vinç yardımıyla parçalar havuzlara daldırılmaktadır. Burada her kaplama işlemi için ayrı kimyasallar barındıran havuzlar bulunmaktadır. Bu nedenle yapılacak kaplama işlemine uygun havuzların sırayla ve limitli süre daldırılması gerekmektedir. Ayrıca aynı anda havuzlara farklı parçalar koyulamamaktadır. 

Bu kısıtların oluşturduğu riskler mevcut durumda manuel olarak yönetilemediği için her parçanın tüm akışı bittikten sonra ancak ikinci bir parçanın sürecine başlanmaktadır. 

Bu durum prosese girmek için bekleyen parça sayısının artmasına, hattın verimli kullanılamamasına, kapasite problemlerine ve dolayısıyla fazla mesai ihtiyacını yaşatmaktadır. 

Yaklaşık 1 yıl süren eğitim kapsamında Google Colab ile kod yazımı, yalın proje yönetimi teknikleri, makine öğrenmesi, veri kullanmanın önemi ve teknikler, ekip çalışması ve sunum teknikleri eğitimleri alınmıştır. 

Eğitimler sayesinde belirtilen sürecin iki parçayı havuzları çakışmadan ve parçaların havuzda kalma süresi değişmeyecek şekilde iç içe çalışacak şekilde uygulanması sağlanması amaçlanmıştır. 

İlk etapta iki örnek iş akışına uygun vinç hareketleri de göz önünde bulundurularak çalışılabilirlik ve verim hesaplamaları yapılmıştır. Akabinde bu çalışma google colab ile kodlaştırıldıktan sonra gerçek proses sürelerine göre tekrarlanmıştır. 

İlgili kodlama hangi işlemler için bekleyen parçaların arka arkaya yapılabileceğini ve takip eden işin, ilk işin kaçıncı dakikasında başlarsa bir çakışma olmadan en yüksek verimi alabileceğini bizlere sunmuştur.  

Operatörün sadece yazılan koda hangi işlemler için kaçar adet parçanın beklemekte olduğunu mesai başında tanımlaması yeterli olacak olup ardından kodumuz operatöre hangi sıra ile parçaları yükleme alanında hazırlamaları gerektiğini belirtiyor olacaktır. Buradaki başlama zamanını, yazılan program sayesinde vincimiz otomatik olarak gerçekleştireceğinden operatörlerin yükleme ve boşaltma haricinde takibini gerektiren durumlar ortadan kaldırılmıştır. 

Sonuç olarak tüm kısıtların tanımlandığı bu kodumuz sayesinde operasyona girmek üzere bekleyen parçaların bekleme süresi %32 azaltılmış, aynı anda çakışma yaşanmayacak şekilde birden fazla parçanın hattı kullanması sağlanarak verimlilik %27 arttırılmış ve günlük enerji tüketimi %27 azaltılmıştır.